Od lat wyłącznie naturalnie

6 niezwykłych korzyści picia soku z kiszonych buraków

27 stycznia 2022

Chociaż sok z kiszonych buraków jest jedynie elementem pobocznym procesu, to niewątpliwie ma w sobie wiele walorów smakowych oraz zdrowotnych. Przygotowywany tradycyjnie w szklanym naczyniu (najczęściej słoiku) dzięki wielu przyprawom, jak czosnek, chrzan czy koper, zyskuje szeroki wachlarz smaku. Kiedy buraki leżakują wraz z innymi warzywami i ziołami w zalewie solnej w chłodnym, zacienionym miejscu, wewnątrz słoika zachodzą reakcje, dzięki którym jego zawartość staje się skarbcem prozdrowotnych substancji odżywczych. Nie przypadkowo kiszone przetwory od lat goszczą na naszych stołach — u babci, mamy i u nas.

Zalecana dzienna dawka spożywania soku z kiszonych buraków jest właściwie dowolna. Wahać może się jedynie dzienna minimalna ilość przyjmowania soku, zależnie od trybu życia i potrzeb. Dla przykładu: w przypadku profilaktycznego picia soku z kiszonych buraków, codzienna porcja powinna oscylować między jedną, a dwiema szklankami.

Jakie korzyści niesie za sobą spożywanie soku z kiszonych buraków?

Picie soku z kiszonych buraków pozytywnie wpłynie na życie każdej osoby, u której nie występują przeciwwskazania eliminujące możliwość jego zażywania. Do takich przeciwwskazań zalicza się m.in. dnę moczanową, ze względu na to, że skład buraków może nasilić objawy tego schorzenia oraz kamicę nerkową przez dużą ilość potasu w burakach.

Szczególnie zaleca się go osobom uprawiającym dużo sportu oraz takim, jakie zmagają się z nawracającą anemią. Buraki są bowiem doskonałym źródłem żelaza, a dodatkowo substancje odżywcze powstałe w procesie kiszenia nie wpływają na rozpad witamin i stymulują pozytywną pracę wielu składowych organizmu.

  • doskonale wpływa na skórę, dzięki wysokiej zawartości witaminy C;
  • znacznie wspomaga odporność na choroby, szczególnie wirusowe;
  • pozytywnie wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego;
  • reguluje perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom;
  • znacznie poprawia profil lipidowy we krwi;
  • chroni mikroflorę jelitową, szczególnie przy przewlekłej infekcji i antybiotykoterapii.
szklanki z sokiem z buraków