Od lat wyłącznie naturalnie

Proces powstawania octu winnego — jak przebiega?

28 lipca 2022

Ocet jest wykorzystywany w kuchni na co dzień. To właśnie jemu wiele potraw zawdzięcza swój niepowtarzalny smak. Ponadto produkt ten ma również wiele innych zastosowań, które warto poznać. Na rynku można znaleźć różne rodzaje octów — wariant winny, spirytusowy, balsamiczny czy jabłkowy. Jak powstaje pierwszy z wymienionych? Co jest wykorzystywane do jego produkcji? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat produktu tworzonego na bazie winogron.

Jak powstaje ocet winny?

Procesami, które umożliwiają otrzymanie octu, są: fermentacja alkoholowa, a później — octowa. Do stworzenia produktu winnego potrzebne będą białe lub czerwone winogrona w zależności od tego, jaką barwę ma mieć gotowy ocet. Najpierw musi dojść do rozkładu cukru z owoców w warunkach beztlenowych. Wtedy też wytwarza się alkohol, który później powinien zostać przekształcony w ocet. Za tę zmianę odpowiedzialne są bakterie kwasu octowego. Te można spotkać m.in. na słodkich owocach, a więc na winogronach.

Produkując ocet winny, trzeba przede wszystkim pamiętać, aby wykorzystywać wyłącznie produkty wysokiej jakości. Tylko to pozwoli na uzyskanie octu o pożądanych właściwościach oraz smaku. Jeśli chcemy upewnić się, że kupione produkty są dobrej jakości, warto sprawdzić, czy pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu zyskamy pewność, że ocet powstaje na bazie naturalnych składników.

Kiedy warto wykorzystać ocet winny?

Tak jak zostało wspomniane, ocet winny ma wiele zastosowań. Przede wszystkim wykorzystamy go w kuchni. Warto zaznaczyć, że w zależności od tego, na bazie jakich winogron powstanie produkt, będzie mieć nieco inny smak. Delikatniejsze są warianty produkowane z owoców białych. Jeśli natomiast szukamy wyrazistej opcji, która podkreśli smak mięsnych dań, zwróćmy uwagę na ocet winny z czerwonych owoców. Ponadto dobrze pamiętać, że opisywany produkt można wykorzystać również jako środek do usuwania plam z ubrań, a także do uśmierzania dokuczliwego swędzenia ugryzień owadów.

winogrono w koszyku i butelka octu